کتاب قانون

از اونجایی که نه تا حالا فیلمی رو نقد کردم و نه اصولا دانش این کارو دارم که از این گه خوری های زیادی بکنم ، فقط از دید یه بیننده عامی این سطر ها رو بخونید.

کتاب قانون از نظر من فیلم خوش ساختی نیست ، موضوع فیلم هم شاید در نگاه اول کلیشه ای و تکراری به نظر بیاد ، ولی با همه اینها یه سری عوامل باعث شدند که فیلم خوبی از آب در بیاد و ارزش دیدن داشته باشه.

 فیلم بیشتر یک کمدی درام اجتماعی است ،روایت فیلم همون داستان همیشگی مسلمان شناسنامه ای بودن ماست. اعتقاد زبانی داشتن و نه به دل معتقد بودن. جریان فیلم آینه ای رو در برابرمون می گیره و خودِ هر روزی مون رو و رفتارهایی که برامون خیلی عادی شده و به صورت روتین حتی در اومده رو دوباره بهمون یادآوری می کنه منتهی با طنزی تلخ .قصدِ کنکاش توی این قضیه رو ندارم چون اصولا بحثهای مذهبی به نظر من آدم کاملا آگاه به دین و حتی فلسفه رو می طلبه که من هیچکدوم از اینها نیستم. ولی باید اعتراف کنم که کارگردان در انتخاب لوکیشن ها خیلی سلیقه به خرج داده یا حداقل من خیلی سلیقه اش رو پسندیدم. بیش از نیمی از فیلم توی بیروت فیلمبرداری شده که صحنه ها واقعا شاهکاره، صحنه های خیابونهای سنگفرش ، رستورانها و کافه های دنج و شاعرانه بیروت و حتی موجها و صخره ها بدجوری آدمو هوایی می کنه که هر جوریه بره و این شهر فوق العاده زیبا رو از نزدیک ببینه. همینطور لوکیشن هایی که توی ایران فیلمبرداری شده با نماهایی که مملو از گلدانهای شمعدانی زیبا و درهای و پنجره های خونه ای قدیمیه حس خیلی خوبی به آدم میده. بازی پرویز پرستویی هم که مثل همیشه واقعا قابل تقدیره که کاملا حرفه ای توی این فیلم در چندین نقش متفاوت از بقال و قصاب گرفته تا راننده تاکسی و میوه فروش و مهندس ایفای نقش می کنه و اون هم به بهترین شکل. فقط من نمی دونم این چه آلرژی خاصیه که من به صحنه هایی که پرویز پرستویی بغض می کنه و اشک توی اون چشمهای مهربون و خاصش حلقه میزنه دارم که ناخودآگاه توی هر فیلمی که ازش می بینم بعدش من هم صورتم خیس شده.

مازیار میری اگه موزیک های فیلم رو هم انتخاب کرده باشه باید دوباره بگم که خیلی خیلی خوش سلیقه است مخصوصا اون دو تا موزیک فیلم که یکی آهنگی که یه خواننده زن به فرانسوی می خونه و دیگری یه خواننده زن به عربی.

در آخر باید بگم بین این همه فیلم چرند و درپیتی که این روزها روی پرده سینماست اکران فیلم کتابِ قانون واقعا نعمت بزرگی است و باید غنیمت شمرد . با این وضع خدا آخر و عاقبت سینمای ما رو به خیر کنه!

/ 4 نظر / 11 بازدید
امیر سالار

سلام خانم جان. این فیلم رو ندیدم (بگو کدوم رو دیدی) ولی با این آشفته بازار سینمای ایران اگه حرف جدیدی داشته، خودش غنیمته. . میزونی؟

ق

www.timaa.irسلام،لطفا به اين نشاني نيز سر بزنيد ودر صورت تمايل لينك دهيد با سپاس

بهارآذر

الهه جون در مورد جمله اولت .... ..... دور از جونت! من تازگی ها باهات آشنا شدم و یه چند تایی از پست هات رو خوندم. تو چقدر حساسی ننه همش که از چشای شهلات اشک میباره اونم بابت هر چیزی و هر کسی و هر اتفاقی! یکی نیست به م بگه تورو س ن نه! پیش منم بیا البته به گزارش اس ام اسی و تلی دوستان انگاری وبم خرابه حالش! ولی تو بیا! تورو خدا اینقدرم گریه نکن روحیه کوه رو داشته باش عسلم!! سلام

ن

کسی نام اون خواننده زن فرانسوی و اسم آهنگی که میخونه رو میدونه؟ من خیلی خوشم اومد