سه تا از همکارامو گرفته بودند،که از قضا یکی‌شون ٨ ماهه بارداره! تمام روز صحبت برخورد قشنگشون بود و طرح هیجان انگیز طا.لبانی و سیر قهقرایی. یکی‌شون که همیشه با رنگهای شادی که می‌پوشید روحمونو شاد می‌کرد سرتا پا مشکی پوشیده‌بود و مقنعه گذاشته بود. اون یکی که بارداره وقتی از برخورد توهین آمیزشون حرف میزد به وضوح میلرزید. وسط اون همه قیل و قال به اون بچه‌ی به دنیا نیومده‌اش فکر می کردم که اتفاقا دختر هم هست،که اتفاقا دچار جبر جغرافیاست، که جهان سومی‌ایه از بدترین نوعش. فکر کردم که اونم یعنی باید یه روزی بایسته جای مادرش و افسوس کمترین حق و حقوق اجتماعی و شهروندی‌اش رو بخوره یا نه روزای بهتری رو می بینه، اصلا روزای بهتری هست که ببینه؟

توی تاکسی کنارم مردی نشسته که لهجه غلیظی داره و با موبایل صحبت می‌کنه ، هوای ماشین دم کرده‌اس و اون خودشو بیشتر بهم می.چسبونه و من خودمو بیشتر میکشم سمت پنجره. خُب برام تازگی نداره ،برای بارِ هزارم که همچین اتفاقی رو تجربه می‌کنم و بی‌اعصاب‌تر از اینم که باهاش برخورد لفظی کنم. رادیو ماشین روشنه و صداشو هم راننده زیاد کرده و با دقت گوش میده و چرندیات گوینده رو با سر تائید می‌کنه. گوینده راجع به حجاب و لزومش در جامعه حرف میزنه. چیزی تا گلوم بالا میاد و دلم می خواد بالا بیارم روی هرچی قانون و قانون‌گذار مرد سالاره ،مریض ج.نسی بغل دستم هم گاهی سری به تائید تکون میده و جمله‌ای زیر لب میگه. یادم میوفته که هندزفری همراهمه ، فوری مچپونمش توی گوشام و ولوم موزیک رو تا آخر زیاد می کنم...احتمال میدم تا مقصد راننده روحی ار.ضا شده و بغل دستی‌ام جسمی. توی میدون شهرک از زیرِ نگاه سنگین ما.مورا رد میشم. ظاهرا هنوز دستوری برای عابر پیاده ندارن و فقط با خشم نگاهم می‌کنند . سعی می‌کنم اصلا نگاشون نکنم.

وقتی می‌رسم خونه بدجوری احساس خفگی می‌کنم،هم بغض دارم ، هم حرص . شال و مانتوم رو با حرص درمیارم و مثل یه تیکه آشغال میندازم توی سبد لباس‌ها. فکر می‌کنم آخه کدومشون حاضرند برای فقط ٢ دقیقه هم که شده توی این هوای دم‌کرده این لباسها رو تحمل کنند که از زیر شکمشون قانون وعظ می‌کنند؟؟

/ 7 نظر / 13 بازدید
پیپ خسته

جمله آخر رو که خوندم خیلی دلم واست سوخت. خداییش من با تی شرت هم میرم بیرون خیس عرق می شم.اگه دختر بودم احتمالا بیرون نمی رفتم

علی

نوشته ي خيلي خوبي بود...قسمتي از اونچه كه احساس كردي رو به خوبي بيان ميكرد

سارا (كانادا)

مى فهممت... حست رو، خشمت رو، ... و تحقيرى رو كه هر روز تحمل مى كنى!

EvE

اینارو میبینم از خدا هم بدم میاد

سالومه

آقرین خیلی کوبنده بود . وضع فانون از زیر شکمو خوب اومدی ، همینه !

ن گ ا ر ش

دقیقا همینه الهه جان.. مسئله اینجاس که با این قانون هاشون اول از همه به جنس مرد توهین می کنن. چون در واقع مردها اینطور نیستن که اینا می گن.. در مورد تاکسی یه راهکار جالبی شندیم که خانمی انجام میده! در کمال آرامش به راننده می گه لطفا نگه دارید، وقتی نگه میداره، میگه این آقا می خوان پیاده بشن!

رضا

عزیز همه چیز و همه خوب میدونن قوانین ضد بشری نه حتا زیر شکمی . به مرد همانجور تجاوز میشه که به زن درست که شما بیشتر فقط میگم گلخونه من ارام باش و نگذار تا باین حد به عصبییت برساندت ارام باش قول بده که ارام باشی