Michael angelo

با دوستی صحبت می کردم که به تازگی از ایتالیا برگشته و اونجا زندگی می کنه ، ظاهرا خیلی به تاریخ مخصوصا تاریخ هنر علاقه منده. صحبتمون به کارهای میکل آنژ کشید و پیکره های عریان ، دوستم عقیده اش این بود که چون در اون زمان مردها کاملا برهنه به جنگ می رفتند و میکل آنژ برهنگی مرد رو نماد قدرت و صلابت اون می دونست مجسمه ها و تصاویر رو به این صورت کار می کرده. خوب خیلی با نظرش موافق نبودم و در مورد صحت گفته هاش هیچ مدرک و استنادی نداشت . ولی چیزی که من خودم از این پیکره های سحر انگیز و فوق العاده برداشت می کنم همون اومانیسم باشکوه رنسانس طلاییه ، همون چیزی که باعث میشد میکل آنژ بزرگ تمام زیبایی و شکوه یک مرد ، یک انسان رو در کمال بی عیب و نقص عضلات در هم پیچیده و زیبای بدنی جذاب و پر شکوه ببینه و اون رو نه صرفا به دلیل جنبه شهوانی اش بلکه به خاطر حتی جنبه مقدس و والای انسانی به صورت کاملا عریان و برهنه نشان بده چیزی که بسیار برتر و والاتر از خشک مقدسی های قرون وسطی بود و صرفا نگاه آسمانی نبود بلکه ترکیبی از آسمان و زمین در کنار هم بود که به حقیقت انسانی به مراتب نزدیکتر بود.

میکل آنژ بوناروتی ،نقاش ، پیکر تراش ، معمار و شاعر بود . او هنرمند به معنای واقعی و در ذات هنر بود. در ۶ مارس ١۴٧۵ در توسکانا ایتالیا به دنیا آمد و در ١٨ فوریه ١۵۶۴ در شهر رم در گذشت. از شاهکارهای میکل آنژ مجسمه های " داود" و " حضرت موسی" است. یکی از باشکوهترین آثار میکل آنژ نقاشی و تزئین سقف کلیسای سیکستینی است که تصویری است از داستان خلقت و آفرینش انسان از ابتدای جدایی تاریکی از روشنایی تا طرد آدم و حوا از بهشت. میکل آنژ یکی از بزرگترین هنرمندان و نوابغ هنری قرن خود بود. فردا سالمرگ اوست.

/ 4 نظر / 5 بازدید
مهـــــــــران

سلام دوست خوب چه وبلاگ جالبی داری تبریک می گم با خدا وارد کل کل شدم. تعجب نکن! اما اگه جای خدا بودم... با مطلبی تحت این عنوان بروز شدم بهم سر بزن و نظرتو بده که خیلی برام مهمه.

علی

ولی خدا وکیلی چه نبرد هایی بوده!!

بی نام!

تو اگر به جای میکل آنژ بودی، دوست داشتی پیکر برهنه ی کدام مردی رو الگو برای کارت قرار بدی؟! یک به قولت خودت "مارمولک" یا یک مرد تنومند. اصلا آیا اندام مرد زیباست؟! دوست داشتی مثلا پیکر نازنین حجت السلام و المسلمین احمد جنتی، دبیر محترم شورای نگهبان رو روی تندیس بیاری و بعد بگذاری توی میدون انقلاب تا همه ببینن چه زیبایی هایی زیر اون عبا و قبا پنهان بوده؟! من که فکر می کنم برای یافتن زیبایی ظاهری تنها باید سراغ زن رفت! البته زنی که نظافت شخصیش رو رعایت کنه!!! اوه! فکر کنم قرصامو نخوردم!

سارا

همین که میکل آنژ تونسته بدن یک مرد رو جوری به تصویر بکشه که جنبه زیبایی شناختیش قویتر از جنبه شهوانیش باشه بزرگترین هنره در حالیکه همه میدونیم که اگر میخواست میتونست با دست تواناش روی جنبه شهوانی بیشتر تاکید کنه اما اینکار رو نکرد.